نکاتی کاربردی که قبل از خرید گیرنده دیجیتال باید بدانیمنکاتی کاربردی که قبل از خرید گیرنده دیجیتال باید بدانیم:
خرید دستگاه گیرنده دیجیتال بدون دانش و اطلاعات قبلی کمی دشوار است و ممکن است دستگاهی که خریداری می کنید تمامی نیاز های شما و آنچه که از یک دستگاه گیرنده دیجیتال انتظار دارید را برآورده نسازد. بنابر این لازم است نکاتی کاربردی در مورد انتخاب یک گیرنده دیجیتال مناسب و متناسب با کارایی مورد نیازتان را بدانید و این نکات را در هنگام انتخاب و خرید یک دستگاه گیرنده دیجیتال مدنظر داشته باشید. این نکات عبارتند از:
کیفیت ویدئوی خروجی که SD ، HD و یا FULL HD است . در صورتیکه در بخش مشخصات عبارت 1080i وجود داشت دستگاه HD و اگر 1080p را ثبت کرده بود به معنی FULL HD است .
دقیقاً از چه فرمت های عکس ، صوت و فیلم پشتیبانی می کند .
از قابلیت TimeShift پشتیبانی می کند یا نه و آیا قابلیت ضبط یک شبکه و مشاهده شبکه دیگر ( در همان کانال ) را دارد.
چگونگی ضمانت دستگاه را بررسی کنید . گارانتی 1 ساله حداقل ضمانتی است که می توانید از یک دستگاه گیرنده دیجیتال انتظار داشته باشید.
تجهیزات و متعلقات جانبی که ارائه می شوند ، در انتخاب شما موثر خواهند بود .
نکته بسیار مهمی که باید در هنگام تهیه اینگونه گیرنده ها توجه کنیم این است که در برخی گیرنده ها مشاهده شده که پس از چند دقیقه کار کردن دستگاه ، صدا از تصویر اصطلاحاً عقب افتاده و با تاخیر پخش می شود که این اشکال برای بینندگان بسیار آزار دهنده خواهد بود . البته این اشکال در سیگنال های تصاویر ارسالی با فشرده سازی MPEG2 به ندرت اتفاق می افتد .
برخی از گیرنده ها در اثر استفاده طولانی مدت بعنوان مثال به مدت یک روز ، بسیار گرم شده و این حرارت باعث خاموش شدن دستگاه می گردد . همچنین در برخی از گیرنده ها شبکه های موجود بر روی تنها یک کانال قابل ذخیره می باشند . لذا قبل از خرید گیرنده حتماً در خصوص ارائه ضمانت های لازم توسط فروشنده اطمینان حاصل کنید .
آیا دستگاه دارای دفترچه راهنمای فارسی و یا انگلیسی می باشد .
تحت لیسانس چه شرکت و یا کشوری تولید شده است .
قابلیت ضبط و پخش، قابلیت تله تکست و .... دارد یا نه.
پورت اتصال به سیستم یا دستگاه هوشمند شما را پشتیبانی می کند یا نه. برای موبایل های اندرویدی پشتیبانی از پورت OTG و برای ios نیز پشتیبانی از امکان وایرلس می باشد. برای دستگاه های گیرنده دیجیتال مخصوص کامپیوتر و لپ تاپ نیز پشتیبانی از پورت usb مد نظر می باشد.
فرمت های تصویری قابل پشتیبانی دستگاه گیرنده دیجیتال را حتما به دقت بررسی کنید. خیلی دستگاه ها ویدیوی ضبط شده از شبکه های تلویزیونی را با فرمت های بسیار محدود و غیر عمومی ضبط می کنند که پخش آن ها در سایر دستگاه ها را با مشکل مواجه می سازند.
آیا نرم افزارهای مورد نیاز دستگاه گیرنده دیجیتال مورد نظر به وفور در سطح اینترنت یافت می شود و یا در پکیج خریداری شده پیش نیازهای نرم افزاری مورد نیاز تعبیه شده است...